I Krajowy Kongres Współpracy Lokalnej – Relacja

Fundacja REYBUDHELP bierze czynny udział w życiu społeczności regionu lubelskiego. By efektywniej realizować swoje działania wzięła udział w Kongresie Współpracy Lokalnej, który odbył się w dniach 19-20 września 2023 roku w Warszawie .

Wydarzenie powstało z myślą o sieciowaniu organizacji pozarządowych z inicjatywy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego w ramach projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”. Organizatorzy stworzyli wydarzenie  po to by organizacje społeczeństwa obywatelskiego z całej Polski miały okazję do budowania sieci kontaktów, dzielenia się dobrymi praktykami i uczenia się od siebie nawzajem. Podczas wydarzenia odbyły się panele tematyczne, dyskusje, warsztaty. Jest to dopiero pierwsza edycja tego Kongresu, więc oferta merytoryczna i warsztatowa nie jest rozbudowana. Mamy nadzieję, że w przyszłości oferta stanie się bogatsza i przyciągnie jeszcze więcej organizacji pozarządowych i przedstawicieli samorządów.

W trakcie dwudniowej Konferencji odbyły się prelekcje zaproszonych gości oraz trzy panele o ważnej dla organizacji pozarządowych  tematyce.  Podczas Kongresu głos zabrał również Stanisław Trociuk – Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który przekazał słuchaczom bardzo słuszne uwagi i zastrzeżenia odnośnie przestrzegania Praw Człowieka w Polsce. P. O. Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce – Bartłomiej Balcerzyk przedstawił po krótce dlaczego UE chce  wspierać organizacje przedstawicielstwa obywatelskiego. Podkreślił że to dzięki społeczeństwu obywatelskiemu Unia Europejska może dalej się rozwijać i będzie starała się w dalszym ciągu wspierać inicjatywy oddolne.

Bardzo poruszający był wykład dziennikarza i aktywisty, a przede wszystkim ojca – Piotra Jaconia. Opowiadał on o swoich doświadczeniach rodzinnych, dziennikarskich oraz aktywistycznych jako ojciec transpłciowej córki. Nawiązując do tytułu prelekcji „Kropla drąży skałę – wyzwania w działalności proobywatelskiej” przywoływał swoje działania aktywistyczne dotyczące osób transseksualnych w Polsce. Prelegent opowiadał nie tylko o problemach z jakimi spotyka się od 3 lat walcząc z system, ale również o uczuciach. Historia oraz sposób jej przekazania słuchaczom w tak wrażliwy sposób poruszyła wielu słuchaczy. W 2021 Piotr wydał książkę „MY, TRANS”, która umożliwia czytelnikom skonfrontowanie własnych przekonań z doświadczeniami osób trans.

Swoje wystąpienia mieli również przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń zaangażowanych w działalność społeczeństwa obywatelskiego. Podczas swoich prelekcji przekazali słuchaczom wiele cennych informacji i wskazówek. Na sali wykładowej niejednokrotnie nawiązywała się dyskusja, w której braliśmy czynny udział.

Spośród paneli tematycznych nasze największe zainteresowanie wzbudził ten na temat współpracy organizacji społeczeństwa obywatelskiego i samorządu. Za przykład można tutaj podać działania Samorządu w Dzierżoniowie, które przedstawiła Zastępca Burmistrza – Dorota Pieszczuch. Panelistka tłumaczy, że dobrą praktyką samorządu jest przeznaczanie pewnego procentu budżetu dla działalności organizacji pozarządowych.  Dodatkowo prowadzone są spotkania i konsultacje dla zainteresowanych pozyskaniem środków publicznych. Na terenie ichniejszej gminy działają ponadto Fundacja Parasol wspierająca działania NGO poprzez m.in. pomoc w pisaniu wniosków o dofinansowania, rozliczanie dotacji, pomoc w pisaniu sprawozdań. Kolejne dobre praktyki wspierające NGOsy obrazuje nam Katarzyna Syryjczyk-Słomska – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Mikołowie. Na terenie tej miejscowości działają nieodpłatnie budynki oddane do dyspozycji organizacji pozarządowych. Są one dostosowane pod prowadzenia biur oraz posiadają sale konferencyjne na organizacje różnego typy spotkań czy wydarzeń prowadzonych przez NGO. Na tamtejszym terenie działa również komórka, która wspiera zainteresowanych w pozyskiwaniu środków z dotacji. Po panelu głos w dyskusji zabrali również przedstawiciele doświadczonych we wspieraniu NGOsów organizacje. Przedstawicielka Stowarzyszenia Wielkich Jezior Mazurskich opowiedziała o sukcesie w pozyskiwaniu środków i jako prowadzenie dobrych praktyk promuje: zapewnienie przez samorządy wkładu własnego na projekty dotacyjne, niesienie wsparcia merytorycznego organizacji, prowadzenie działań mających na celu wzmocnienie trwałości projektu, a także wsparcie przy likwidacji organizacji, które już nie mają siły lub możliwości by dalej działać.

Nasze zainteresowanie wzbudził również panel dotyczący roli organizacji we wzmacnianiu ochrony praw obywatelskich. Rozmowy prowadzone były w kontekście Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Dokument ten zawiera zestaw podstawowych praw i wolności obywateli UE. Więcej na temat KPP przeczytasz w poniższym artykule:

Czym jest Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej

Panelistka Anna Grudzińska, Specjalistka ds. rzecznictwa Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, podkreśliła, że wiedza o Karcie Praw Podstawowych jest niedostateczna nie tylko w Polsce. Powołała się na badani, z których wynika że 42% obywateli krajów europejskich nie rozpoznaje tego dokumentu. Fundacja REYBUDHELP prowadziła badania na temat znajomości tego dokumentu wśród seniorów z naszego regionu. Wynika wskazują, że ponad 80% seniorów nie wie czym jest i co zawiera Karta Praw Podstawowych UE, a jedynie 39% uważa ten dokument za istotny. Do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami ankiet i ich analizą zapraszamy pod poniższym linkiem.

Wyniki ankiety Senior60+

Wracając do tematu KPP to co miałyby zrobić organizacje społeczne by idee w niej zawarte były bardziej powszechne? N pytanie to merytorycznie odpowiedziała Zuzanna Rudzińska- Bluszcz, Prezeska Fundacji Client Earth Prawnicy dla Ziemi. Panelistka proponuje nawiązywanie kontaktów z zagranicznymi organizacjami działającymi w tej tematyce, a także edukację w praktyce poprzez powoływanie się na zapisy prawne, konstytucyjne i KPP.

Dużo merytorycznej wiedzy  dostarczył nam również ostatni poniedziałkowy panel – Działania strażnicze jako narzędzie ochrony demokracji. Podczas tej sesji eksperci omówili konkretne strategie, które można zastosować w praktyce, aby wzmocnić demokratyczne procesy i chronić wartości demokratyczne. Omówione narzędzia mogą być wykorzystane w działalności społeczeństwa obywatelskiego na rzecz budowania silniejszych i bardziej odpornych demokracji.

Kolejnego dnia odbyły się sesje warsztatowe, w których również wzięliśmy udział. Dokształciliśmy się zarówno w temacie aktywizacji młodzieży jak i seniorów. Problematyka warsztatów była następująca:

Edukacja dla demokracji. Jak aktywizować obywatelsko młodych?

Srebrne tsunami – wyzwania aktywizacji społecznej i wolontariatu senioralnego w środowisku lokalnym.

Natomiast we wtorkowy wieczór odbyła się jeszcze uroczysta kolacja w restauracji AleGloria. Lokal polecamy wszystkim goszczącym w centrum Warszawy, którzy doceniają gdy posiłki nie tylko smakują ale i wyglądają wyjątkowo. Restauracji Magdy Gessler pozostawi nam nie tylko miłe wspomnienia dotyczące deserów, ale również w związku z niezwykłymi spotkaniami, wymianą doświadczeń oraz dyskusją z przedstawicielkami organizacji z innych regionów Polski.

Dziękujemy organizatorom za niezwykłe wydarzenie i czekamy z niecierpliwością na kolejne!

Czy spodobała Ci się ta relacja? Jeśli tak, to wesprzyj naszą fundację byśmy mogli tworzyć więcej podobnych treści.

O autorze

Katarzyna Zera

Organizuje inspirujące warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz promuje Fundację Reybudhelp podczas lokalnych imprez kulturowych. Miłośniczka historycznego rękodzieła, zachwycona polską kulturą, tradycją i folklorem. Biznesowo zajmuje się zrównoważonym budownictwem i energią odnawialną.

Możesz również polubić…