W dniach 16-17 września 2023 r. odbyła się niezwykła podróż w czasie podczas III Królewskiego Festiwalu Rzemiosł, zorganizowanego przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Festiwal odbył się na przedpolu Pałacu Wilanowskiego. To wyjątkowe wydarzenie, będące częścią Europejskich Dni Dziedzictwa, zapewniło uczestnikom możliwość przeniesienia się w głąb historii i poznanie tradycji oraz umiejętności dawnych rzemieślników. Warto dodać, że wstęp na festiwal był bezpłatny, co uczyniło go dostępnym dla wszystkich chętnych.
Spotkanie z Rzemieślnikami i Artystami
Podczas tego historycznego festiwalu mieliśmy okazję spotkać przedstawicieli dawnych zawodów i artystów, którzy odtwarzali m.in. sztukę tworzenia, ceramiki, biżuterii, zabawek, ikon, drzeworytów oraz grafik. Poznawaliśmy mistrzów kaligrafii, introligatorstwa, sztuki wycinanki, koronczarstwa, tkactwa, stolarstwa, kowalstwa, dziewiarstwa, hafciarstwa, wikliniarstwa. Znaleźli się również rzemieślnicy wykonujący broń białą – różnorodne miecze i szable. To było niezwykłe doświadczenie, które pozwoliło nam przyjrzeć się blisko rzemiosłu i kunsztowi twórców.
Festiwal zachwycał mnogością kramów i wyrobów. Przedmioty były dobrze wykonane, i jedyne w swoim rodzaju. Można było zakupić obrazy, rzeźby, firany, zasłony, serwetki, tkaniny, ubrania, kapelusze, wyroby ze skóry, dekoracje wnętrz, zabawki dla dzieci oraz biżuterię.
Dostępne były również olejki, mydła, miody, świece, oleje, sery oraz przedmioty codziennego użytku jak koszyki, garnki, kubki czy deski do krojenia, które były tak pięknie wykonane, że szkoda byłoby na nich kroić.
Podczas Festiwalu można też było zobaczyć rzemieślników w akcji podczas dziergania, wyplatania makramy czy wykonywania koszy.
Promocja, Edukacja i Wsparcie dla Dawnego Rzemiosła
Królewski Festiwal Rzemiosł stanowił nie tylko okazję do promocji dawnych zawodów i tradycyjnych technik wytwórczości, ale także szansę na zapoznanie się z ofertą wyrobów tworzonych przez dzisiejszych rzemieślników. Od unikalnych przedmiotów po produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb – to było prawdziwe kiermaszowe święto rzemiosła. Wartość dodatkową stanowiła możliwość osobistego kontaktu z twórcami, zrozumienia ich pasji i wyjątkowych dzieł. Odwiedzający festiwal mieli także okazję uczestniczyć w interesujących pokazach, spotkaniach oraz wymianie doświadczeń z mistrzami rzemiosła.
Nie zabrakło również przedstawicieli ginących zawodów oraz osób odtwarzających dawne rzemiosła, włączając w to twórców posiadających rekonstruowane kramy z ducha minionej epoki.
Warsztaty z Rzemiosła
Festiwal oferował również szereg warsztatów, na których można było samodzielnie tworzyć. Dla dzieci i dorosłych były dostępne warsztaty z wycinania, gdzie każdy mógł wyciąć swój własny motyw i ozdobić go drobnymi ornamentami. Muzeum Wycinanki Polskiej Konstancinie-Jeziorna oraz KDK Hugonówka zapewniły niezapomniane doświadczenia artystyczne oraz oryginalną pamiątkę. Warsztaty łączyły tradycję wycinanek z nowoczesnymi metodami – w tym przypadku tworzenie wpinek.
Podczas familijnych warsztatów, organizowanych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, uczestnicy w mogli spróbować swoich sił w tworzeniu prostych wzorów, takich jak wycięcie kogucika, lalki, chłopa czy gwiazdy. Następnie mogli ozdobić je wedle własnego gustu i umiejętności.
Miłośnicy pięknej kaligrafii mieli okazję uczestniczyć w warsztatach, na których poznawali tajniki perfekcyjnego kaligrafa. Przeszliśmy przez historię tej sztuki, zrozumieliśmy, jak zmieniał się sposób postrzegania ludzi piszących piórem – od rzemieślników do artystów. Tworzenie prac opartych na zasadzie symetrii i prawidłowym dukcie liter było prawdziwą sztuką.
Nie zabrakło także warsztatów z wytwarzania eliksirów, które przybliżyły nam proces tworzenia inkaustu, niezbędnego do przepisywania średniowiecznych ksiąg. Od wysuszenia odpowiednich gałęzi lub orzechów po poszukiwanie idealnego rozpuszczalnika – uczestnicy mieli okazję poznać starożytne tajemnice tworzenia atramentu.
Ceramiczna Wyspa zorganizowała miniwarsztaty z garncarstwa, gdzie każdy mógł dowolnie ozdobić wybrany przedmiot, który później trafiał do wypalenia. Wystawca przeprowadził również pokaz wypału ceramiki metodą tzw. Raku oraz mlekowania wyrobów garncarskich.
Dodatkowo, w kuźniach Mordoru i Marka Banasiaka zwiedzający mieli okazję wykuć noże, gwoździe i inne elementy ze stali przy pomocy doświadczonych kowali. Odbywały się również pokazy prac kowali.
Dobra Robota – Akcja Krwiodawstwa
Festiwalowi towarzyszyła także akcja krwiodawstwa. Ambulans do poboru krwi RCKiK był dostępny dla krwiodawców w sobotę 16 września. To piękny przykład, jak kultura i sztuka mogą łączyć się z działaniami społecznymi, dając wszystkim okazję do czynienia dobra i pomagania potrzebującym.
Królewski Festiwal Rzemiosł stanowił niezapomnianą podróż w czasie, która pozwoliła nam na odkrycie tajemnic dawnych zawodów i technik rzemieślniczych. To dowód na to, że przeszłość może ożywać, inspirując nas do odkrywania nowych ścieżek w sztuce i rzemiośle. To wydarzenie przypomniało nam także o znaczeniu dziedzictwa kulturowego.
Jeżeli jesteś zainteresowany tematyką dawnych rzemiosł i ginących zawodów to polecamy wyprawę na Jarmark Jagielloński w Lublinie czy Jarmark Ginących Zawodów w Pawłowie.
Czy spodobała Ci się ta relacja? Jeśli tak, to wesprzyj naszą fundację byśmy mogli tworzyć więcej podobnych treści.